Vijesti BiH

Nove prilike za osobe s invaliditetom: Projekti koji potiču jednakosti zapošljavanje

Međunarodna nevladina organizacija People in Need (PIN) dugi niz godina djeluje u Bosni i Hercegovini i regiji Zapadnog Balkana, pružajući podršku ranjivim skupinama, uključujući osobe s invaliditetom. Kroz projekte financirane od strane Vlade Češke Republike, Europske unije, Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i drugih donatora, PIN promovira inkluzivne inicijative, otvara nove prilike za zapošljavanje te podiže svijest o ključnim društvenim pitanjima.

Projekt Moj posao: Ekonomsko osnaživanje kroz lokalne partnere

Projekt Moj posao, financiran od strane Vlade Češke Republike putem Češke razvojne agencije, u suradnji s lokalnim partnerima Sumero, Nešto Više i ProReha, pomogao je osobama s invaliditetom u integraciji na tržište rada. Kroz samozastupničke inicijative i edukacije, projekt je potaknuo smanjenje stigme i jačanje društvene svijesti o pravima osoba s invaliditetom Prema riječima predstavnika People in Need-a, “Zalaganje za prava osoba s invaliditetom u BiH nije samo naš zadatak, već naša zajednička odgovornost da osiguramo inkluzivnije društvo za sve.”

Cybersecurity without Barriers: Nova dimenzija inkluzije

Trenutni projekt Cybersecurity without Barriers predstavlja treću fazu dugoročnog angažmana People in Need-a u BiH kroz financijsku podršku Vlade Češke Republike. Ovaj projekt nadovezuje se na prethodne uspjehe u osiguravanju stambenog zbrinjavanja i neovisnog života za osobe s invaliditetom. Fokus je na specijaliziranim obukama i mogućnostima zapošljavanja u sektoru kibernetičke sigurnosti, odgovarajući na rastuću potražnju za stručnjacima u ovom području.

Projekt Cybersecurity without Barriers nije samo inkluzivna inicijativa; to je konkretan korak prema stvaranju novih prilika za osobe s invaliditetom i osnaživanju zajednica. Specijalizirane obuke pružaju potrebne vještine, dok suradnja s poslodavcima doprinosi uklanjanju prepreka u
radnim okruženjima i jačanju kapaciteta za zapošljavanje.

Snaga priče kroz objektiv Gilesa Duleyja

U sklopu svojih aktivnosti, PIN je nedavno organizirao prvu posjetu Gilesa Duleyja, poznatog fotografa i aktivista, Bosni i Hercegovini. Cilj ovog posjeta bio je podići svijest o izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, kao i važnosti podrške programima deminiranja. Duley je osnažio razgovor o potrebama osoba s invaliditetom u BiH i uskoro će kroz objektiv dokumentirati inspirativne priče iz Bosne i Hercegovine.

Projekt Mostar – Prostori Koji Pokreću

Trogodišnji projekt u Mostaru je istaknuo potrebnu podršku za osobe s invaliditetom i organizacije koje promiču njihova prava. Zajedno s partnerima, podizali smo svijest o brojnim arhitektonskim preprekama prilikom pristupa obrazovnim, kulturnim, te drugim institucijama i ustanovama u Mostaru. Kroz ovaj projekt osigurana su sredstva brojnim kulturnim i drugim institucijama da prilagode svoje prilaze za osobe s invaliditetom. Tako su Lutkarsko kazalište Mostar, Centar za kulturu Mostar, Dječiji Dom Mostar, Pozorište lutka i Centar za stara iznemogla lica Mostar adaptirali svoje prostore i omogućili jednak pristup kulturnim sadržajima svima.

“To je njihovo temeljno ljudsko pravo, a naša je obveza provoditi ga prema brojnimkonvencijama i deklaracijama. Ne samo obveza na papiru, već ljudska dužnost”, zaključila je Veronika Jelinkova, projektna direktorica.

Također, projekt osigurava potrebnu podršku kroz fizioterapije i psihološko savjetovanje, pružajući holističku brigu o fizičkom i mentalnom zdravlju.

Dugogodišnja predanost inkluziji

PIN već desetljećima doprinosi deinstitucionalizaciji osoba s invaliditetom, razvoju inkluzivnih javnih prostora i zalaganju za prava marginaliziranih skupina. Sve aktivnosti temeljene su na potrebama osoba s invaliditetom i njihovom aktivnom sudjelovanju u procesima donošenja odluka.

People in Need nastavlja raditi na izgradnji inkluzivnijeg društva u kojem osobe s invaliditetom imaju pristup svim mogućnostima i pravima.

Komentariši putem facebooka

Povezane vijesti

Back to top button