Crkva u Bedeu, Engleska, našla se u središtu kontroverze nakon što je na oltar postavila zastavu Progress Pridea, koja uključuje simbole podrške LGBT+ zajednici, kao i dodatne pruge u znak priznanja crnačkoj zajednici i osobama koje se identificiraju kao rodno queer.
Ovaj čin izazvao je različite reakcije u javnosti i unutar same Crkve Engleske, koja ne odobrava istospolne brakove i koja je ranije zabranila upotrebu ovakvih simbola unutar crkvenih prostora.
Podrška i kritike unutar crkve
Pomoćni svećenik crkve u Bedeu, Jacqui Tyson, izrazio je ponos zbog odluke da se oltar prekriva ovom zastavom. Na društvenim mrežama napisao je:
“Ponosan sam što služim u crkvi koja je otvorena Bogu i svima. Volim te ljude, a voli ih i Bog.”
Međutim, njegov stav nije naišao na odobravanje svih članova Crkve Engleske. Velečasni dr. Ian Paul izjavio je za britanski list The Telegraph da dodavanje zastave na oltar nije potrebno:
“Pričesni stol kakav jest ne može biti inkluzivniji. Sugerirati da mu je potrebna zastava ili bilo što drugo da bi ga učinilo ‘inkluzivnijim’ je ozbiljan nesporazum.”
Odluka biskupije Leicester kao presedan
Ova situacija dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je kancelarka biskupije Leicester, Naomi Gyane, odbila dozvoliti postavljanje zastave Progress Pridea na oltar crkve Svetog Nikole. Obrazložila je svoju odluku tvrdnjom da ta zastava nije kršćanski simbol te da bi postavljanje sekularnih znakova na oltar moglo odvratiti pažnju od vjerske poruke.
“Zastava Progress Pridea nije kršćanski simbol. Iako se slažem da je to znak dobrodošlice za LGBTQIA+ zajednicu i iako sama po sebi nije politička, ona je suvremeni sekularni amblem koji se koristi u raznim kontekstima,” izjavila je Gyane.
Pozvala se i na kanonsko pravo Crkve Engleske, prema kojem oltari smiju biti prekriveni isključivo bijelom tkaninom od svile ili drugog pristojnog materijala.
“Težište, svrha i slavlje Svete pričesti jest da svi dođu Isusu i sjete se Njegove žrtve. Dolazimo k pričesnom stolu ne da zaboravimo tko smo ili svoj identitet, nego da se sjetimo Isusove žrtve i našeg identiteta u Njemu,” dodala je.
Šire rasprave unutar Crkve Engleske
Ovaj slučaj ponovo otvara pitanje odnosa Crkve Engleske prema LGBTQ+ zajednici. Iako postoji snažan pokret unutar crkve koji zagovara veću inkluzivnost i dopuštanje istospolnih brakova, tradicionalistička struja i dalje zadržava čvrst stav prema postojećim pravilima i vjerskim normama.
Slučaj crkve u Bedeu stoga se ne smatra izoliranim incidentom, već dijelom šire rasprave o ulozi vjerskih institucija u modernom društvu i o granicama između crkvene doktrine i društvenih promjena.