Nova godina, novi udar na džepove: Poskupljenja struje i zdravstva brinu građane (VIDEO)
Ulazak u 2025. godinu u Republici Srpskoj obilježen je valom poskupljenja, među kojima su najviše zabrinuli rast cijena električne energije i zdravstvenih usluga. Dok građani s negodovanjem primaju vijesti o sve skupljem životu, o povećanjima plata i socijalnih davanja za sada nema ni govora.
Rast cijena struje izaziva domino efekat
Od 1. januara, cijene električne energije za domaćinstva u Republici Srpskoj povećane su u prosjeku za 7,9 posto, dok je nabavna cijena struje porasla za 20,8 posto. Stručnjaci upozoravaju da će ovo povećanje imati lančani efekat na troškove ostalih proizvoda i usluga, dodatno opterećujući kućne budžete.
Najviše zabrinutosti izražavaju penzioneri i socijalno ugrožene kategorije stanovništva, koji već sada jedva pokrivaju osnovne troškove života. Ekonomist Zoran Pavlović smatra da trenutna politika vlasti vodi ka socijalnim nemirima:
“Neophodno je da vlasti obrate pažnju na probleme običnog radnika i građanina. Život na visokoj nozi u javnom sektoru, dok poslodavci ne mogu da isplate ni minimalne plate, vodi nas ka ozbiljnoj krizi,” ističe Pavlović.
Zdravstvo na udaru: Više cijene usluga i lijekova
Uz poskupljenje struje, građane čeka i povećanje troškova primarne zdravstvene zaštite. Udruženje potrošača “Zvono” upozorava da su lijekovi u Republici Srpskoj već sada skuplji nego u zemljama regiona, poput Srbije.
“Razlika u cijenama lijekova između Srbije i Republike Srpske je drastična. Građani iz pograničnih područja već godinama prelaze granicu kako bi kupili jeftinije osnovne proizvode,” navodi Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono”.
Bez povećanja plata i socijalnih davanja
Dok troškovi života neprestano rastu, vlasti ne najavljuju nikakve mjere za povećanje plata, penzija ili socijalnih davanja. U situaciji gdje su osnovne potrebe već luksuz, građani se prepuštaju sami sebi, snalazeći se kako znaju i umiju.
Bez konkretnog odgovora vlasti na rastuće izazove, pitanja poput energetske politike i zaštite standarda građana ostaju neriješena, ostavljajući sve veći broj ljudi na ivici siromaštva.