U cilju pravovremenog informisanja javnosti, a zbog, kako je navedeno, širenja netačnih informacija, ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona i komandant Štaba civilne zaštite HNK Adil Šuta oglasio se saopćenjem u kojem je javnosti predočio niz činjenica vezanih za aktuelnu situaciju s deponijom Uborak.
Kako je saopćeno iz Ministarstva finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona, Šuta je istakao da Štab civilne zaštite HNK nije proglasio vanredno stanje.
– Štab civilne zaštite HNK nije proglasio vanredno stanje. Vanredno stanje je proglasila Civilna zaštita Grada Mostara jer je problem u nadležnosti Grada Mostara – kazao je Šuta.
Govoreći o aktivnostima Štaba civilne zaštite HNK, naveo je da su na sjednici donesene preporuke i konkretne mjere djelovanja.
– Na sjednici smo donijeli preporuke i konkretne mjere djelovanja, poput finansijske pomoći s ciljem hitnog odvoza otpada, saniranja deponije, a sve u cilju zaštite života građana i imovine. Djelovanje Štaba civilne zaštite HNK je isključivo u okviru nadležnosti, te ne možemo uticati na rad i djelovanje Štaba civilne zaštite Grada Mostara – rekao je.
Šuta je podsjetio i da je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona na današnjoj sjednici donijela odluku o finansijskoj pomoći Gradu Mostaru.
– Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona, na danas održanoj sjednici, donijela je Odluku o odobravanju novčanih sredstava Gradu Mostaru za sanaciju deponije Uborak i plaćanje odvoza miješanog komunalnog otpada u druge gradove i općine, u iznosu od 300.000,00 KM. Sredstva su odobrena iz Budžeta HNK za 2026. godinu, s pozicije Ministarstva finansija – istakao je.
Prema njegovim riječima, miješani komunalni otpad odvozit će se izvan Mostara.
– Odvoz miješanog komunalnog otpada vršit će se van Mostara, a za što sam se lično i zalagao i dogovarao – naveo je Šuta.
Govoreći o situaciji na požarištu, kazao je da su vatrogasne ekipe iz više hercegovačkih gradova od prvog dana uključene u gašenje požara.
– Vatrogasne ekipe iz Konjica, Stoca, Čapljine, Jablanice i Čitluka pristigle su kao ispomoć na gašenju požara na deponiji Uborak, gdje je jutros ponovo izbio požar, te su od prvog dana bile na raspolaganju. Ekipe zajedno s lokalnim službama rade na saniranju požarišta i sprečavanju daljeg širenja vatre – poručio je.
U saopćenju je također upućen apel pojedincima da se suzdrže od širenja dezinformacija.
– Koristim ovu priliku da javno pozovem pojedince da se suzdrže od širenja dezinformacija radi prikupljanja jeftinih političkih poena – rekao je Šuta.
Na kraju je poručio kako je interes građana iznad svih političkih nesuglasica.
– Kao ministar finansija HNK i komandant Štaba civilne zaštite HNK, smatram da naš zajednički cilj treba biti prevazilaženje trenutne situacije u interesu i na dobrobit svih građana, a ne prepucavanja u javnom prostoru – saopćeno je iz Ministarstva finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona.
