Stranka demokratske akcije (SDA) održala je sjednicu Glavnog odbora na kojoj su razmatrani posljednji politički događaji u Bosni i Hercegovini. Nakon sjednice objavljeni su zaključci u kojima se oštro kritikuje trenutna vlast, posebno predstavnici tzv. Trojke (SDP, NiP, Naša stranka), ali i međunarodna zajednica, zbog – kako navode – ignorisanja pravnih i sigurnosnih prijetnji koje dolaze iz entiteta RS.
SDA poziva Visokog predstavnika i Vijeće za implementaciju mira da hitno iskoriste svoje ovlasti iz Bonskih ovlasti i smijene ključne političke figure iz RS koje, kako navode, vrše kontinuirane napade na ustavni poredak BiH i podstiču oružanu pobunu. Istovremeno, zahtijevaju donošenje arbitražne odluke kojom bi Distrikt Brčko pripao Federaciji BiH, uvođenje pojačanih sankcija režimu Milorada Dodika i veće prisustvo EUFOR-a radi zaštite povratnika.
“Pravosudne institucije BiH ne smiju više šutjeti pred otvorenim napadima na državu. Tužilaštvo BiH mora pokrenuti sve predmete protiv Dodika, uključujući i one koji se odnose na korupciju i finansijsku propast banaka u RS-u”, istaknuto je u saopćenju SDA.
Kao ozbiljan propust označeno je i to što Dodik i predsjednik NSRS Nenad Stevandić bez prepreka prelaze granicu, iako se protiv njih vode postupci. SDA traži krivičnu odgovornost za propuste u radu Granične policije BiH.
Posebne kritike usmjerene su prema strankama Trojke, koje SDA optužuje za, kako navode, političku nesposobnost, servilan odnos prema HDZ-u i SNSD-u, te za produbljivanje finansijske nestabilnosti Federacije BiH. Navode kako su prepuštanjem ključnih pozicija u sigurnosnom sektoru dodatno ojačali poziciju Dodika, te dozvolili donošenje odluka kojima se iz državnog budžeta finansira RS, uključujući i 100 miliona KM za izgradnju objekta povezanog s Dodikovim kumom.
“Njihova nesposobnost sve više ugrožava interese države. Trojka se ponaša kao ‘izvođač radova’ za HDZ, a njihov stvarni šef je Dragan Čović”, poručili su iz SDA, kritikujući i izbor HDZ-ovog sudije u Ustavni sud FBiH, kao i postupak izbora Upravnog odbora FTV-a, kojim je, prema njihovim riječima, zaobiđen Klub Bošnjaka.
SDA također traži da se blokada rada Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH hitno riješi. Optužuju delegate SNSD-a i HDZ-a za namjerno kršenje Poslovnika i blokiranje smjene predsjedavajućeg Nikole Špirića, te pozivaju Visokog predstavnika da ga smijeni.
Kao neprihvatljiv ocijenjen je i HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, koji prema mišljenju SDA pojačava etničku diskriminaciju i nastoji staviti Centralnu izbornu komisiju pod političku kontrolu. SDA se zalaže za cjelovitu reformu izbornog zakonodavstva kojom bi se osigurala implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava i povećao integritet izbornog procesa.
U ekonomskom dijelu kritike, SDA upozorava na – kako navode – “enormno zaduživanje” Federacije BiH pod vlašću Trojke, koja je naslijedila suficit od prethodne Vlade, ali ga je u kratkom roku pretvorila u deficit od preko 600 miliona KM. Također se navodi da je Kanton Sarajevo zadužen za 640 miliona KM, a da je ostvareni deficit 170 miliona KM.
SDA ističe pozitivne primjere kantonalnih vlada predvođenih ovom strankom, koje navodno, iako raspolažu manjim budžetima po glavi stanovnika, uspijevaju održati finansijsku stabilnost i realizovati važne projekte.
Na kraju, Glavni odbor SDA zahtijeva da se spriječi naplata duga Vlade RS prema slovenačkoj firmi Viaduct sredstvima države BiH. Smatraju da su ministri iz Trojke svojim pristankom da se ta tačka nađe na dnevnom redu Vijeća ministara omogućili finansijski štetan potez, te pozivaju Tužilaštvo da procesuira odgovorne za manipulacije povezane s ovom firmom.