23.9 C
Mostar
Srijeda, 30 Aprila, 2025

Turisti u šumi pronašli sedam kilograma zlata i nakita iz Jugoslavije!

Dvojica turista otkrila su početkom februara 2025. godine u šumi na jugozapadnoj padini brda Zvičina u Češkoj dvije metalne kutije s ukupno sedam kilograma zlatnih predmeta. Ovaj vrijedni depozit odmah su predali Muzeju istočne Češke u Hradcu Králové.

Kutije su bile skrivenе u vještački napravljenom kamenom nasipu na ivici sada već nepostojećeg polja obraslog šumom. U aluminijskoj posudi koja je virila iznad površine nalazilo se ukupno 598 zlatnih novčića, raspoređenih u 11 redova i zamotanih u crnu tkaninu. Nedaleko odatle, u metalnoj kutiji, pronađeni su i drugi predmeti od žutog metala: 16 tabakera, 10 narukvica, lančić s ključićem, drvena tašnica izrađena od fine žičane mreže, češalj i pudrijera.

Muzej istočne Češke u Hradcu Králové saopštio je da se radi o izuzetnom nalazu. Prema riječima voditelja arheološkog odjela muzeja, Miroslava Nováka, pojava deponovanja dragocjenosti u zemlju poznata je još iz prapovijesti, ali je ovaj slučaj posebno zanimljiv zbog neuobičajeno velike težine plemenitog metala.

Takođe, za arheologe je ovaj nalaz netipičan jer je relativno novijeg datuma. Dok su okolnosti pohranjivanja drevnih deponata uglavnom nepoznate, u ovom slučaju moguće je proučavati širi kontekst kroz arhivsku građu iz tog perioda.

Numizmatička analiza pokazala je da se zlatnici ne mogu smatrati klasičnim novcem u opticaju, već da je riječ o strateški pohranjenom dragocjenom metalu. Stručnjak muzeja, Vojtěch Brádle, ističe da su novčići datirani između 1808. i 1915. godine, ali neki primjerci sadrže dodatne oznake – kontramarke – koje su dodane tek nakon Prvog svjetskog rata, tokom 20-ih i 30-ih godina na području nekadašnje Jugoslavije.

Sadržaj deponata je vrlo specifičan – najveći broj zlatnika potječe iz Francuske, a nalaze se i primjerci iz Austro-Ugarske, Belgije i Osmanskog Carstva. Potpuno su izostali njemački i čehoslovački novčići.

Za nemonetalne predmete trenutno se provodi analiza pri Puncovnom uredu koja će odrediti tačan sastav metala. Ti podaci će poslužiti za odgovarajuće konzervatorske tretmane, procjenu vrijednosti nalazišta i pripremu za izlaganje javnosti.

Cjelokupna informacija objavljena je na službenoj Facebook stranici Muzeja istočne Češke u Hradcu Králové.

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA?