13.9 C
Mostar
Ponedjeljak, 28 Aprila, 2025

(VIDEO) Studentski edikt: Glas mladih koji odjekuje Srbijom! Historijski protesti u Nišu

Više od 250.000 građana okupilo se danas u Nišu na protestu pod nazivom Studentski edikt, što je označilo najveće demonstracije u novijoj historiji Srbije. Protest, koji je započeo kao studentski bunt protiv korupcije i neodgovornosti vlasti, prerastao je u masovni pokret koji okuplja različite društvene slojeve, od akademske zajednice do poljoprivrednika i radnika.

Početak protesta i dolazak studenata

Studenti iz cijele Srbije danima su pješačili ka Nišu kako bi učestvovali u ovom historijskom događaju. Njihov dolazak dočekali su građani, koji su ih pozdravljali, nudili im osvježenje i nosili transparente s porukama podrške. Na mnogim mjestima moglo se vidjeti da građani dijele hranu i piće, ističući da je ovaj protest više od običnog skupa – da je to glas naroda protiv sistema koji, kako kažu, urušava zemlju.

Čitanje “Studentskog edikta” – zavjet novoj Srbiji

Centralni trenutak protesta bilo je čitanje Studentskog edikta, dokumenta koji sadrži ključne vrijednosti za koje se demonstranti zalažu: slobodu, pravdu, znanje, dostojanstvo i budućnost Srbije. Ovaj edikt simbolizira obećanje generacija koje dolaze – da neće odustati od borbe za transparentnost, odgovornost vlasti i reformu obrazovnog sistema.

Tišina za žrtve iz Novog Sada

U znak sjećanja na 15 žrtava nesreće na željezničkoj stanici u Novom Sadu, koja je bila inicijalna kapisla za pokretanje protesta, okupljeni su održali 15-minutnu tišinu. Tokom tog trenutka, u centru Niša moglo se čuti samo crkvena zvona i zujanje dronova, dok su demonstranti stajali mirno, držeći svijeće i crne trake kao znak žalosti.

Vučić odbacio značaj protesta

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se povodom protesta, izjavivši da skup “nema sadržaja” i da on “ne misli ništa o njemu”. Ovakva reakcija izazvala je dodatno negodovanje u javnosti, a mnogi analitičari ocjenjuju da bi ignorisanje ovako masovnog pokreta moglo dodatno produbiti krizu u zemlji.

Od studentskog bunta do opštenarodnog pokreta

Iako su protesti započeli u decembru kao reakcija na nesreću u Novom Sadu, ubrzo su se proširili i na druge društvene grupe. Nastavnici zahtijevaju veći budžet za obrazovanje, poljoprivrednici traže bolje subvencije, dok su radnici izašli na ulice zbog loših uslova rada i rastuće inflacije.

Kraj ili tek početak?

Ovaj protest u Nišu nije samo izraz nezadovoljstva, već prekretnica u borbi građana Srbije za pravedniji sistem. Organizatori najavljuju da neće stati dok se ne ispune ključni zahtjevi – odgovornost vlasti, borba protiv korupcije i reforma obrazovanja.

Ostaje da se vidi kako će vlast reagovati i da li će ovaj protest označiti početak političkih promjena u Srbiji.

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA?