Vijesti regija

Digitalna represija u Srbiji: Amnesty International upozorava na ilegalni nadzor aktivista i novinara

Srbijanske vlasti sve češće koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole usmjerene protiv civilnog društva, navodi se u novom izvještaju Amnesty Internationala. Ove metode posebno pogađaju novinare, ekološke borce i aktiviste za ljudska prava, čija je privatnost ugrožena sofisticiranim alatima za špijunažu.

Kako ističe Dinushika Dissanayake, zamjenik regionalnog direktora Amnesty Internationala za Evropu, tehnologija nadzora u rukama vlasti predstavlja “instrument represije” koji omogućava nelegalno praćenje i kontrolu civilnog društva. Dissanayake upozorava da ovi alati, ukoliko nisu podvrgnuti strogim zakonskim regulativama, mogu predstavljati ogromnu opasnost za sigurnost aktivista.

Cellebrite i NoviSpy – alati digitalnog nadzora

U izvještaju Amnesty Internationala posebno se naglašava upotreba mobilnih forenzičkih alata izraelske kompanije Cellebrite. Ovi alati omogućavaju otključavanje mobilnih uređaja i izdvajanje podataka, čak i kada su uređaji zaštićeni lozinkama. Policija i obavještajne službe u Srbiji koriste ih kako bi pristupile privatnim informacijama sa Android i iPhone uređaja ciljanih pojedinaca.

Dodatno, u izvještaju je identificiran novi špijunski softver NoviSpy koji omogućava vlastima daljinski pristup mobilnim uređajima. Iako manje sofisticiran od poznatog Pegasusa, NoviSpy omogućava snimanje osjetljivih ličnih podataka, kao i daljinsko uključivanje mikrofona i kamere na mobitelima, što predstavlja direktno kršenje prava na privatnost.

Šira slika: represija nad civilnim društvom

Izvještaj ukazuje na zabrinjavajuću praksu vlasti u Srbiji, koja u kombinaciji s naprednim tehnologijama nadzora stvara atmosferu straha i nesigurnosti među novinarima, ekološkim aktivistima i borcima za ljudska prava. Ovi pojedinci, koji su često na meti zbog svog rada i javnih istupa, postaju žrtve digitalnog praćenja i represije bez ikakvog zakonskog nadzora.

Amnesty International upozorava kako je ovakva praksa opasan presedan koji može imati dugoročne posljedice za demokratske procese i prava građana u Srbiji. Tehnologija koja bi trebala služiti borbi protiv kriminala, koristi se za suzbijanje slobode govora i aktivnosti civilnog društva.

“Korištenje ovih tehnologija mora biti strogo regulirano i podvrgnuto zakonima kako bi se spriječile zloupotrebe koje ugrožavaju ljudska prava,” zaključio je Dissanayake.

Izvještaj je ozbiljno upozorenje na rastuću prijetnju digitalne represije, koja ne samo da ugrožava pojedince, već i temelje demokratskog društva.

Komentariši putem facebooka

Povezane vijesti

Back to top button