Više od 1.000 mladih učestvovalo je u historijskom času na Igmanu, organiziranom povodom 31. godišnjice Igmanske džamije. Aktivisti Mreže mladih i polaznici mektepske pouke Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo pješačili su od Mrazišta do džamije na Igmanu, gdje su slušali predavanja o herojstvu i borbi Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Glavni imam MIZ Sarajevo dr. Abdulgafar Velić naglasio je da borbe na Igmanu trebaju ostati trajna lekcija hrabrosti i odlučnosti.
• Igman je bio ključan za opstanak Sarajeva. Naši borci su, uprkos nadmoćnijem neprijatelju i teškim uslovima, pokazali nevjerovatnu hrabrost. Njihova borba nije bila samo vojna, već i borba za identitet, vrijednosti i budućnost naše domovine – poručio je dr. Velić.
Prisutni su se prisjetili i šehida, uz poruku da je Igmanska džamija simbol otpora, hrabrosti i jedinstva.
“Teško je pobijediti narod koji ima volju da preživi”
O iskustvima iz rata govorio je i Nedžad Bublin, dobitnik priznanja Zlatni ljiljan i borac Armije RBiH.
• Agresija na Bosnu i Hercegovinu bila je brutalna i dobro organizovana. Cilj neprijatelja bio je da zauzmu Bosnu i Hercegovinu u roku od 15 dana i da u tom periodu ubiju 500.000 Bošnjaka. Ipak, teško je pobijediti narod koji ima volju da preživi – kazao je Bublin.
Dodao je da su prekrajanje historije, umanjivanje obrazovanja i brisanje kolektivnog sjećanja alati kojima se pokušavaju smanjiti vrijednosti jednog naroda.
Mladi preuzimaju odgovornost za budućnost
Kako piše Preporod.info, događaj je okupio mlade iz različitih dijelova Sarajeva, a među njima i aktivisticu Esmu Klisuru, koordinatoricu Mreže mladih Općine Centar.
• Aktivnosti poput ove pomažu mladima da razumiju historiju i razviju osjećaj odgovornosti prema domovini. Današnji pohod dokaz je da pamtimo i cijenimo prošlost, ali i da gradimo budućnost – istakla je Klisura.
Jusuf Merdan, aktivista Mreže mladih Hotonj, smatra da ovakvi događaji imaju poseban značaj jer pružaju priliku za direktno učenje o ratu.
• Ovdje, na licu mjesta, rekonstruiramo hrabrost ljudi koji su branili Bosnu i Hercegovinu. Kao generacija rođena poslije rata, na nama je da nastavimo pričati o ovim događajima – rekao je Merdan.
Kako piše Preporod.info, Igmanska džamija, izgrađena 5. februara 1994. godine, ostaje trajni svjedok herojskih dana borbe za Bosnu i Hercegovinu. Tradicionalni pohodi i edukativni programi na Igmanu omogućavaju mladima da kroz neposredno iskustvo sačuvaju sjećanje na ovaj historijski lokalitet.