Rok za prijavu potraživanja stečajnom upravniku kompanije „Ekvator“, koja je prošlog mjeseca otišla u stečaj, istekao je. Među povjeriocima su i brojni prevareni kupci stanova u banjalučkom naselju Novi Borik. Investitor „Ekvator“ je od njih 2018. godine uzeo 11 miliona maraka, ali zgrada nije završena ni šest godina kasnije. Rok za završetak radova istekao je krajem 2019. godine.
Prevareni kupci ostali bez stanova i novca
Prema riječima Gojka Mijatovića, predsjednika Udruženja prevarenih građana Novi Borik, situacija je teška i frustrirajuća. „U fantomskom naselju uzeli smo stanove, dali svoju životnu muku, dizali kredite, životnu ušteđevinu. Ja sam dao 72.000 KM za stan od 40 kvadrata, a novac je dala moja sada pokojna majka“, izjavio je Mijatović za BHRT.
Više od 150 prevarenih kupaca ostalo je bez stanova i uplaćenog novca, a pojedini nisu dočekali završetak ove pravne bitke. Zgrada je napola završena, sa golim zidovima i bez osnovnih priključaka.
Sami pokušavaju završiti stanove
Zbog nedostatka sredstava za završetak radova, koji zahtijevaju dodatna četiri miliona maraka, neki kupci sami pokušavaju završiti stanove. Međutim, problem prevazilazi njihove mogućnosti, pa se sada nadaju pomoći lokalnih vlasti i republičkih institucija.
Tužbe protiv investitora
Kupci su podnijeli krivične prijave protiv investitora, ali proces traje dugo. Prema riječima Mijatovića, istraga Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci traje već dvije i po godine, bez značajnih pomaka. „Tužilac Bojan Topić nas nije kontaktirao nijednom“, dodaje Mijatović.
Pored napola završene zgrade, planirana je izgradnja još jednog objekta. Investitor je od 20 kupaca 2018. godine uzeo 1,5 milion maraka za stanove u toj zgradi, čija gradnja nije ni započela.
Stečajni postupak
Stečajni upravnik kompanije „Ekvator“, Saša Zubović, navodi da će više informacija o daljem toku stečajnog postupka biti poznato nakon ispitno-izvještajnog ročišta, zakazanog za 23. januar. Na ovom ročištu raspravljaće se o prijavljenim potraživanjima i pravcu stečajnog postupka, uključujući mogućnost prodaje imovine ili namirenja povjerilaca.
Pravne komplikacije
Advokat Arsenije Baltić ističe da je situacija pravno komplikovana, jer zgrada nema potrebne dozvole, a kupci stanova nisu uknjiženi kao vlasnici. „Postoji mogućnost da im bude priznato izlučno pravo, odnosno izdvajanje stanova iz stečajne mase, ali to je upitno“, kaže Baltić.
Nedostatak zaštite za kupce
Prema stručnjacima, trenutni sistem u Bosni i Hercegovini ne pruža adekvatnu zaštitu kupcima stanova u izgradnji. „Jedini način zaštite je traženje bankarske garancije od investitora, ali to kod nas nije praksa“, navodi Stefan Vasilić, vlasnik agencije za nekretnine.
Vlasnik kompanije „Ekvator“, Đorđe Davidović, nije odgovorio na pozive BHRT-a za komentar.
Kupci u iščekivanju pravde
Prevareni kupci i dalje čekaju završetak zgrade ili povrat svojih sredstava. Njihova borba za pravdu ukazuje na šire probleme u pravnom i institucionalnom okviru koji ne nudi adekvatnu zaštitu građanima u ovakvim situacijama.