Vijesti BiH
U fokusu

Ministarstvo obrazovanja HNK: “Treba razmotriti zaključavanje školskih objekata”

Učenici i zaposlenici odgojno-obrazovnih ustanova trebaju se osjećati slobodno, bezbrižno i sigurno, što je razlog zbog kojeg zaključavanje školskih objekata treba razmatrati stručni interresorni timovi. Ovo je istaknuto u odgovoru Ministarstva obrazovanja, nauke i kulture Hercegovačko-neretvanskog kantona na upit agencije FENA o mjerama koje se poduzimaju za sigurnost učenika u školama.

Sigurnosni incidenti stavili fokus na sigurnost škola

Pitanje sigurnosti učenika i nastavnog osoblja posebno je došlo u fokus nakon nekoliko tragičnih incidenata. Jedan od njih dogodio se prošle godine u Lukavcu, gdje je učenik pucao na nastavnika i teško ga ranio. Sličan događaj desio se u Sanskom Mostu, gdje je zaposlenik škole ubio direktora, profesoricu i sekretaricu.

Još potresniji slučaj dogodio se u maju prošle godine u Beogradu, kada je učenik ubio devet svojih kolega i osobu iz osiguranja. Posljednji takav incident zabilježen je u decembru 2024. u Zagrebu, kada je 19-godišnjak ušao u Osnovnu školu “Prečko” i nožem ubio dječaka, te povrijedio nekoliko učenika i nastavnicu.

Nakon tragedije u Zagrebu, Grad Zagreb privremeno je osigurao zaštitare u svim osnovnim školama, a dodatne mjere poduzete su u vidu pojačanih policijskih patrola i osiguranja kontakt policijskih službenika za škole.

Postojeće mjere u školama HNK-a

Iz Ministarstva obrazovanja HNK naglašavaju da škole već imaju određene mjere sigurnosti, uključujući dežurne nastavnike i učenike, pravila kućnog reda te u nekim slučajevima video-nadzor i osiguranje. Ipak, razmatraju se dodatne mjere kako bi se osiguranje školskih objekata dodatno unaprijedilo.

Jedan od temeljnih ciljeva Ministarstva je stvaranje škola koje promoviraju toleranciju i demokratsku klimu, što je ključno za prevenciju svih oblika nasilja. Formiran je stručni tim za izradu Programa mjera prevencije nasilja u školama HNK-a, koji obuhvata različite oblasti djelovanja i konkretne mjere.

Fokus na prevenciju nasilja

Mjere koje predlaže Ministarstvo uključuju podizanje svijesti o nasilju, organizaciju preventivnih aktivnosti te jasne procedure za pravovremene reakcije na slučajeve nasilja. Program ima za cilj osnažiti škole da se efikasnije suoče s izazovima nasilja i pruže djeci sigurno okruženje za rast i razvoj.

Podsjećamo, Ministarstvo obrazovanja HNK je još 2012. godine donijelo Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u školama. Ovaj protokol obavezuje sve osnovne i srednje škole na jasne procedure i saradnju svih učesnika školskog procesa – od direktora i nastavnika do roditelja i učenika – s ciljem zaštite svih uključenih.

Ključni prioriteti

Zaključeno je da će Ministarstvo u saradnji s upravama škola raditi na implementaciji novih sigurnosnih mjera kako bi učenici i zaposlenici bili zaštićeni, a škole ostale mjesta učenja, tolerancije i sigurnosti.

Komentariši putem facebooka

Povezane vijesti

Back to top button