Vijesti BiH
U fokusu

Bolest slična gripi u BiH: Broj oboljelih raste, evo koji su simptomi i kako se zaštititi

U Bosni i Hercegovini u posljednjim tjednima sve je više oboljelih od bolesti sličnih gripi, koja u većini slučajeva počinje naglo, uz visoku temperaturu i bolove u mišićima i zglobovima. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, bolest tipa A, podtip H1N1 pdm09, uzima maha, a najviše slučajeva zabilježeno je u novembru 2024. godine.

Rizične grupe i vakcinacija

Zavod za javno zdravstvo FBiH ističe da je vakcinacija protiv gripe jedan od najučinkovitijih načina zaštite, a iako je vakcina besplatna za rizične grupe, poput osoba starijih od 65 godina, trudnica i hroničnih bolesnika, trenutno je sve veće zanimanje i među zdravim osobama. Prema podacima iz Zavoda, do sredine decembra 2024. godine vakcinisano je oko 25.500 osoba, a zainteresirani građani mogu se vakcinisati zahvaljujući raspoloživim dozama četverovalentnog cjepiva.

Stručnjaci također ističu da vakcinacija ne štiti samo onoga ko je primi, već i širu zajednicu, smanjujući rizik od širenja virusa na one najranjivije, poput djece i starijih osoba. Pomoćnik ministrice za zdravstvo, prof. dr. sc. Jurica Arapović, napomenuo je kako vakcinisanje također može smanjiti ozbiljnost bolesti i spriječiti komplikacije kao što su pneumonija.

Simptomi bolesti slične gripi

Simptomi ove bolesti obično počinju naglo, a među najčešćima su visoka temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima, gubitak apetita i opća slabost. S vremenom se mogu pojaviti i respiratorni simptomi, kao što su suhi kašalj, bol iza očiju, glavobolja, osjećaj žarenja u ždrijelu i retrobulbarnog bola.

Kod djece, gripa često počinje pojavom visoke temperature i bolova u mišićima, a može se pojaviti i suhi kašalj, začepljenje nosa i povraćanje. Stručnjaci savjetuju roditeljima da posebnu pažnju obrate na stanje djece, jer su oni osjetljiviji na ove simptome.

Preporuke za zaštitu i prevenciju

Za sve građane, pa i zdravima, stručnjaci preporučuju da poduzmu jednostavne mjere prevencije kako bi smanjili rizik od zaraze gripom. Redovno pranje ruku, izbjegavanje kontakta s bolesnim osobama, čišćenje često korištenih površina i redovno provjetravanje prostorija mogu značajno pomoći u smanjenju širenja bolesti.

Također, hroničnim bolesnicima, djeci, trudnicama i starijim osobama preporučuje se da provode što više vremena na svježem zraku i izbjegavaju boravak u zagađenim sredinama. Stručnjaci ne preporučuju vježbanje ili trčanje na otvorenom u zagađenim područjima, te savjetuju nošenje zaštitnih maski u slučaju boravka na zagađenim područjima.

Komentariši putem facebooka

Izvor
fokus.ba

Povezane vijesti

Back to top button