Sophy Run, mlada žena iz Kambodže, odrasla je na jednom od najsiromašnijih i najopasnijih mjesta u zemlji – smetlištu Stung Meanchey. Danas, njeno ime stoji uz diplomu s najvećim akademskim počastima, a njena priča postala je simbol nade i nevjerovatne snage volje.
Sophy je kao dijete danonoćno radila kao „razvrstavačica smeća“, pretražujući otpad u potrazi za stvarima koje bi mogla reciklirati ili, ponekad, pojesti. Sa svega jedanaest godina već je znala što znači borba za preživljavanje. Živjela je s roditeljima i još petoro braće i sestara u jednoj maloj kolibi pokraj smetlišta, bez osnovnih uvjeta za život.
„Spavala sam vani na kiši jer sam vidjela svoje roditelje da to rade. Mislila sam – ako oni mogu, mogu i ja“, prisjeća se Sophy. Upravo tada, kada je njena svakodnevica bila najteža, dogodio se preokret.
Jedna lokalna humanitarna organizacija prepoznala je njen potencijal i omogućila joj stipendiju za školovanje. To je bio prvi korak ka njenom nevjerovatnom putovanju. Brzo je pokazala prirodan talent za komunikaciju i osmišljavanje projekata, što joj je otvorilo vrata prestižnog Trinity fakulteta u Australiji, gdje je dobila punu stipendiju.
„Ne mogu opisati kako sam se osjećala kada sam dobila stipendiju. Nisam se mogla prestati smijati. Znala sam da mi se život zauvijek mijenja“, izjavila je Sophy u jednom intervjuu.
Godine 2019. diplomirala je kao najbolja studentica svoje generacije, s najvećim počastima. Njen uspjeh tu nije stao – dobila je još jednu stipendiju za nastavak studija na univerzitetu u Melbourneu.
Uspoređujući svoju tadašnju sobu na fakultetu s domom iz djetinjstva, Sophy kaže: „Nikada nisam imala priliku ovako živjeti. Kada sam bila na odlagalištu, živjela sam u malenoj sobi zajedno s cijelom obitelji. To nije čak bila ni prava zgrada. Sada imam svoju sobu i okružena sam divnim ljudima.“
Danas, Sophy Run nije samo primjer lične pobjede nad teškim okolnostima, već i inspiracija hiljadama djece koja još uvijek odrastaju u ekstremnom siromaštvu. Njena poruka je jasna: obrazovanje može promijeniti život, bez obzira odakle dolazite.