Biznis

RiTE Gacko mora u investiciju od 20 miliona, a nema para

Uprava Rudnika i termoelektrane (RiTE) Gacko prinuđena je da rekonstruiše rashladni toranj s obzirom na to da ne zadovoljava ekološke i sigurnosne standarde i ograničava radni potencijal elektrane.

Za te radove potrebno im je 19,7 miliona maraka koje nemaju, pa su uz tender za izvođače radova krenuli i u potragu za finansijerima kod kojih bi se zadužili na pet godina po fiksnoj kamatnoj stopi.

Stanje rashladnog tornja nakon 42 godine eksploatacije najblaže rečeno je loše, što u upravi preduzeća i ne kriju.

– Rosište rashladnog tornja izrađeno od azbestno-cementnih ploča je u velikoj mjeri začepljeno enormnim naslagama kamenca, što za posljedicu ima nedovoljan i neravnomjeran protok rashladnog zraka kroz ispunu kao i protok i raspodjelu vode na hlađenje. Nataložene naslage znatno povećavaju težinu rosišta te dodatno opterećuju i ugrožavaju nosivu betonsku konstrukciju – navodi se u tenderskoj dokumentaciji, prenosi Capital.ba.

U njoj se dodaje da se poseban problem pojavljuje tokom ljetnih mjeseci i tropskih temperatura gdje se temperatura ohlađene vode povećava i zbog čega je rad bloka moguć sa samo 60 posto opterećenja.

Rashladni toranj je izgrađen od metalne, osnovne konstrukcije i aluminijske obloge ispod konstrukcije.

Na njemu se nalaze azbestno-cementne ploče koje se moraju zamijeniti jer je azbest kancerogen materijal i kao takav je zabranjen za upotrebu.

– Ovaj materijal je u stalnom kontaktu sa vodom koja azbestne čestice ispira i preko preliva nosi van postrojenja, tako da postoji opasnost ulaska u vodotokove i njihovo zagađenje. Sistem distribucije vode je od čeličnih cijevi, opremljen je sa prskalicama koje su ugrađene na gornjem dijelu cjevovoda. Eliminatori kapljica su u lošem pogonskom stanju i također su izrađeni od azbestno-betonskih elemenata – navodi se u dokumentaciji.

Plan uprave je da se ovaj posao obavi za vrijeme kapitalnog remonta u junu naredne godine, odnosno za 85 dana od dana uvođenja u posao.

Podsjećamo, RiTE Gacko je zbog lošeg kvaliteta uglja nedavno bio prisiljen da obustavi rad, a sindikalna organizacija osporava stručnost aktuelne uprave koju predvodi Maksim Skoko.

Komentariši putem facebooka

Povezane vijesti

Back to top button