Bosna i Hercegovina je u 2024. godini zabilježila rekordne prihode od indirektnih poreza, koji su iznosili čak 11,54 milijarde konvertibilnih maraka, što je za 901 milion KM više u odnosu na prethodnu godinu. Uprkos ovom finansijskom uspjehu, građani se pitaju zašto ne osjete stvarne koristi od sredstava koje država ubire iz njihovih džepova.
Ko su korisnici prihoda?
Indirektne poreze, uključujući PDV od 17%, akcize i carine, plaćaju građani pri kupovini robe i usluga. Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) prvo vrši povrat PDV-a privrednicima, što je u 2024. godini iznosilo 2,09 milijarde KM. Ostatak prikupljenih sredstava raspoređuje se državi, entitetima i Brčko distriktu.
Prema podacima UIOBiH:
• Državne institucije su dobile 1,02 milijarde KM,
• Federacija BiH je raspodijeljeno 5,18 milijardi KM,
• Republika Srpska je dobila 2,9 milijardi KM,
• Distrikt Brčko je izdvojeno 291 milion KM.
Posebna cestarina i infrastrukturni projekti
Prihodi od cestarina, namijenjeni unapređenju cestovne infrastrukture, također su značajni. Od posebne cestarine za izgradnju i rekonstrukciju puteva naplaćeno je dodatnih:
• 241 milion KM za Federaciju BiH,
• 159 miliona KM za Republiku Srpsku,
• 8 miliona KM za Distrikt Brčko.
Međutim, građani i dalje izražavaju nezadovoljstvo zbog sporog napretka u gradnji autocesta, kao i zbog nedostatka transparentnosti u trošenju sredstava.
Pitanja bez odgovora
Dok vlasti slave historijski uspješne budžete, građani se suočavaju s rastućim troškovima života, lošom zdravstvenom i obrazovnom infrastrukturom te nedostatkom dugoročnih ekonomskih reformi. Postavlja se pitanje: kako je moguće da milijarde KM završavaju u budžetima, dok standard građana ostaje nepromijenjen?
Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju odgovore i konkretne poteze koji će osigurati da novac, koji oni kroz poreze uplaćuju, bude iskorišten za njihovo dobro. Bez toga, svi rekordi ostaju samo brojke na papiru, bez stvarnog utjecaja na svakodnevni život.