Na obroncima Vučijaka kod Prnjavora, iz skromne lične potrebe, izrasla je jedna od najvećih farmi ovaca u Bosni i Hercegovini. Radojica Kusić, vlasnik farme, prisjeća se kako je sve započelo prije više od deset godina, kada, tražeći jagnje za porodičnu slavu, nije mogao pronaći nijedno.
- Tada sam odlučio kupiti nekoliko ovaca. Bilo ih je prvo dvadesetak, pa pedesetak, i to se samo širilo. Nisam mogao ni sanjati da će danas stado brojati više od tri hiljade ovaca – rekao je Kusić za Nezavisne novine.
Farma danas zapošljava trinaest radnika, a najveći izazov s kojim se suočava je nedostatak radne snage. Kako objašnjava, u početku je bilo lakše pronaći radnike, dok danas sve češće angažira sezonske radnike koji na farmi ostaju i po nekoliko mjeseci.
- Situacija nije jednostavna. Kad jednom uložite u objekte i opremu, ne možete tako lako odustati – dodaje Kusić.
Specifičnost njegove farme je podjela stada zbog nedostatka prostora na Vučijaku. Dio ovaca boravi na Kupresu, a dio na Vučjoj planini. Pored organizacije ispaše, izazov predstavlja i plasman ovaca, pri čemu Kusić ističe da prodaja u klaonice više nije isplativa, te se sve više okreće prodaji direktno kupcima. Navodi kako su na Kupresu ovce prodavane po cijeni od 2.000 konvertibilnih maraka po grlu.
Osim što ulaže u širenje stada, Kusić posebnu pažnju posvećuje kvaliteti grla. Nabavka vrhunskih ovnova sa sajmova često podrazumijeva izdatke od nekoliko hiljada maraka po jedinki.
- Ako želite dobrog ovna, teško ga je naći ispod 2.000 KM. Znao sam plaćati i po 5.000 do 6.000 maraka za posebno kvalitetne primjerke – ističe on.
Veliki dio hrane za farmu proizvodi se na vlastitim parcelama, gdje se sade ječam, zob i kukuruz, dok se ostatak nabavlja na tržištu.
Uprkos brojnim izazovima, Radojica Kusić ostaje posvećen poslu, a njegova farma predstavlja primjer kako upornost i rad mogu pretvoriti skromni početak u jednu od vodećih priča u bh. stočarstvu.