Više od šest mjeseci nakon razarajućih poplava koje su u oktobru prošle godine pogodile područje Jablanice, mještani sela Doljani, Risovac i Sovići i dalje svakodnevno prolaze oštećenom dionicom ceste Jablanica – Blidinje, koja je u izrazito lošem stanju i predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik.
Iako je šteta na cesti prijavljena još u prvim danima nakon poplava, konkretni radovi na sanaciji do danas nisu ni započeti. Ogorčeni stanovnici sve češće javno prozivaju nadležne institucije zbog, kako kažu, potpunog zanemarivanja njihovih svakodnevnih problema.
“Ružno je i sramotno da se ovoliko čeka, makar danas ima mehanizacije. Bruka i sramota!”, izjavio je Stipe Ćavar, mještanin Doljana, za Federalna.ba.
Situacija je postala toliko ozbiljna da djecu do škole prevozi Civilna zaštita, jer privatni vozači ne žele preuzeti odgovornost za sigurnost na ovoj rizičnoj dionici.
“Najveći problem nam je što djeca i radnici svakodnevno moraju ići tim putem, a djecu nam vozi Civilna zaštita jer niko ne želi preuzeti odgovornost,” ističe Dževad Kukić iz Doljana.
Načelnik općine Jablanica Emir Muratović kaže da su nadležnima više puta slali apele, pozive i dopise, ali da se uprkos brojnim obećanjima, na terenu nije desilo ništa konkretno.
”Uistinu smo slali apele nadležnim institucijama, zvali, kontaktirali, slali dopise kako bi se ubrzalo rješavanje situacije. Dobili smo i brojna obećanja, koja sam prenosio našim mještanima – prvo o privremenoj, a zatim i trajnoj sanaciji. Međutim, na terenu se još uvijek ništa konkretno nije dogodilo”, izjavio je načelnik Jablanice Emir Muratović.
Iz Cesta Federacije BiH navode da je trenutno u toku izrada glavnog projekta sanacije magistralne ceste M17.5, te da će za njegovu realizaciju biti potrebna podrška Vlade FBiH, jer je projekt procijenjen na čak 14 miliona maraka.
“Nakon završetka izrade projekta, slijedi pribavljanje potrebnih odobrenja, uključujući i eksproprijaciju zemljišta,” navodi se u odgovoru Cesta FBiH.
Radovi su, prema dostupnim informacijama, najavljeni za maj, ali među mještanima vlada nepovjerenje jer konkretan pomak, osim papirologije, još uvijek nije vidljiv.
Dok se projektna dokumentacija priprema, stotine ljudi svakog dana riskiraju živote, vozeći se oštećenim putem. Sve veći broj građana smatra da je situacija neodrživa i opasna, te poziva vlasti da prestanu s obećanjima i što prije riješe ovaj gorući problem.