13.9 C
Mostar
Ponedjeljak, 28 Aprila, 2025

ŠOKANTNO OTKRIĆE: Na dark webu se prodaju pasoši građana BiH

IZVOR:N1

ŠOKANTNO OTKRIĆE: Na dark webu se prodaju pasoši građana BiH

Na dark webu, zloglasnom dijelu interneta poznatom po ilegalnim aktivnostima, prodaju se skenirani i uslikani pasoši građana Bosne i Hercegovine. Ovaj zabrinjavajući podatak objavila je Arnela Šabović, stručnjakinja za cyber sigurnost i ethical hacker, koja je istražila ovu pojavu i došla do alarmantnih saznanja.

Šabović: “Našli su se stvarni dokumenti bh. građana”

Kako prenosi N1, Šabović je na svom LinkedIn profilu objavila da je naišla na stranice na dark webu i breach forumima gdje se trguje ukradenim dokumentima iz cijelog svijeta, uključujući i BiH.

“Prije nekoliko dana sam naišla na stranice na dark webu i breach forumima koje prodaju skenirane ili uslikane pasoše iz cijelog svijeta. Među njima su, naravno, i pasoši iz naše države”, napisala je Šabović.

Kako je navela, nakon provjere autentičnosti nekoliko objavljenih dokumenata, uvjerila se da nisu u pitanju generički falsifikati ili loše obrađene slike s interneta, već stvarni putni dokumenti građana BiH.

Kako su pasoši dospjeli na dark web?

Šabović ističe da postoji više načina na koje su ovi osjetljivi podaci mogli završiti u rukama cyber kriminalaca:

• Hakovanje baza podataka

• Insajderske prevare (zloupotreba od strane zaposlenih u institucijama)

• Turističke agencije i hoteli koji neadekvatno štite podatke klijenata

• Neoprezno dijeljenje skenova putem e-maila ili društvenih mreža

Ona je objavila i uvećani prikaz pasoša djevojke iz Sarajeva, čiji je dokument još uvijek važeći.

“Neki još uvijek misle da se njima to ne može dogoditi. Ali vjerujte mi, realnost je brutalna – može. I možda već jest”, upozorila je Šabović.

Šta je dark web i zašto je opasan?

Dark web je dio interneta kojem se ne može pristupiti putem standardnih pretraživača kao što su Google ili Bing. Potreban je poseban softver poput Tor-a (The Onion Router), koji omogućava anonimnost korisnika. Na ovom dijelu interneta odvijaju se brojne ilegalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogama, oružjem, ukradenim podacima i drugim nelegalnim uslugama.

Ovo otkriće dodatno otvara pitanje cyber sigurnosti u BiH te upućuje na hitnu potrebu zaštite ličnih podataka građana od zloupotreba.

SourceN1

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA?